„Українська Інформаційна Служба”

Автор Д.

Чужомовна інформація про Україну, українців і українську визвольну боротьбу — це одно з наважніших завдань і обов’язків української еміграції. По другій світовій війні українські чужомовні видання, особливо інформаційного характеру, значно зросли й поширились, але все ж таки стан їх ще далеко не відповідає сучасним потребам української визвольної справи. Здавалося, що поселення нової української еміграції в заокеанських країнах принесе також успіхи в ділянці нашої чужомовної інформації. Такі сподівання були цілком оправдані тим більше, що матеріяльне положення українців за океаном є набагато краще ніж в усіх інших європейських країнах. Але, на жаль, українські англомовні видання за океаном не знайшли належного зрозуміння й підтримки серед української еміграції. За вийнятком відомого й заслуженого „Юкреїнієн Квортерлі ”, а також „Юкреїнієн Булітін” і деяких англомовних додатків до українських часописів і журналів — українська англомовна інформація й публікація є досі нерозв'язаною проблемою.
„Українська Інформаційна Служба” („УІС”), що виходить у формі місячника на 8-16 сторінках англійською мовою в Лондоні, завдячує своє існування існування матеріяльним засобам українців у Брітанії і редакційній співпраці мюнхенського відділу. Завдячуючи в першу чергу існування „УІС” тим ідейним і патріотичним кругам українців у Брітанії, які майже повністю фінансують видавання цього англомовного місячника, чуємося до обов’язку подати коротке звідомлення з минулорічної діяльності.
„Українська Інформаційна Служба („Юкреїнієн Інформейшен Сервіс”) видала в 1951 р. 8 чисел цього англомовного місячника, з них 4 числа подвійні. Тираж усіх чисел виносив 24.000 примірників. З цього порядком безплатної інформації вислано різним установам, пресовим агенціям, редакціям і індивідуальним чільним людям в країнах усього світу — 9.240 примірників. Решта, цебто 14.750 примірників зреалізовані за гроші, особливо завдяки українцям у Брітанії.
Кожного числа „УІС” розходиться безплатно порядком інформації і.ооо примірників на адреси різних державних і політичних установ, важніших інституцій, пресових агенцій, преси, чільних діячів і політиків у 29 країнах світу.
Кількість примірників кожного числа, що їх висипається до поодиноких країн така: Велика Брітанія — 482 прим., США—117, Німеччина — 122, АрГен- тіиа — 55, Чіле — 39, Канада — 30, Австралія — 27, Еспанія — 26, Італія—13, Каїр — 13, Франція
— 9, Швеція — 9. Решта з і.ооо прим, розходиться по таких країнах: Бельгія, Бразилія, Африка, Нова Зеландія, Фінляндія, Голяндія, Ірляндія, Норвегія, Туреччина, Греція, Туніс і т. д. Тут слід підкреслити, що подана кількість „УІС” відноситься виключно тільки до чужинецьких установ і осіб, особливо альянтських з1 різних вищеназваних країнах світу.
Відгук на „УІС” добрий, а в багатьох випадках навіть дуже успішний і багато чужинецьких поважних установ самі звертаються, щоб висилати їм порядком інформації наш місячник. На жаль, матеріяльні умовини не сприяють побільшенню кількости безплатних примірників, хоч з огляду на зростаючу актуальність української проблеми, це є майже конечністю. „Українську Інформаційну Службу” можна б дуже успішно й широко розбудувати, якщо б вона знайшла належне зрозуміння й піддержку в заокеанських країнах, особливо в США і Канаді.
Для повного образу зусиль тих українців 3- Британії, що вкладають свої матеріяльні засоби у видавничу англомовну діяльність, треба також згадати дещо про видання „Шотландської Ліги для Визволення Європи”. Згадана „Шотляндська Ліга”, завдяки своєму невтомному Голові Дж. Стюартові — щирому приятелеві українців і українського Визвольного Руху, а також АБН — видала цілий ряд більших і менших брошур про Україну, її визвольну боротьбу, про СССР і народи Антибольшевицького Бльоку. Українці в Брітанії своєю примірною жертвенністю помагають „Шотландській Лізі” фінансовшш засобами у тій видавничій діяльності.
До кінця 1951 р. заходами „Шотландської Ліги” видано 12 брошур англійською мовою (їх список поміщений час-до-часу у "В.Ш."). Між ними є поважна праця О. Мартовича ‘‘Ukrainian Liberation Movement in Modern Times”, що вже знайшла серед англомовних читачів широке заінтересований. Всіх книжок і брошур видано разом тиражем 53-457 примірників. Деякі з-поміж них виходили двома накладами, як от, напр., „УПА” й інші, а книжка О. Мартовича вийшла10-тисячним тиражем. Із загальної кількости тиражу цих англомовних брошур і книжок вислано безплатно порядком інформації і зазнайомлення з українськими проблемами різним установам, інституціям і чільним людям (подібно, як „УІС”) 11.177 примірників.
Врешті, треба ще й згадати, що терен Великої Брітанії докладає багато зусиль для поширювання англомовного місячника АБН і за минулий 1951 р. поширено 11.916 примірників „АБН — Кореспонденс”.
Так коротко, в цифрах виглядає українська англомовна видавнича діяльність у Великій Брітанії. Ми тут не ураховували англомовної інформаційної діяльносте, що ведеться з рамепи місцевих українських установ і організацій, передусім Союзом Українців у В. Брітанії, СУМ-ом і ОбВУ.
З початком 1952 р. „Українська Інформаційна Служба”, що під цією самою назвою видавала свій англомовний місячник переімєнувала його на , ,Юкреїнієн Обсервер "!
При кінці треба висловитись з найбільшим признанням і подякою всім тим українським патріотам, шо своєю жертвенністю допомогли у видавничій англомовній діяльності. Належне розуміння потреби української чужомовної інформації про Україну й українську визвольну справу — це одна з найкращих сторінок життя й діяльності українців у В. Брітанії.

Джерело: Архів ОУН. - Бібліотека. - Журнали. - Визвольний шлях. - 1952. - Кн.3. - С.37-38

Про нас

The Ukrainian Information Service (UIS London) is an information bureau established in London during the 1970s as the successor of the Ukrainian Publishers. Originally, the aim of UIS London was the dissemination of factual information about Ukraine, in particular, Ukrainian politics, history and current affairs.

Since its inception, UIS London has liaised with government officials, think tank organisations, the mass media and charities working to raise the profile of Ukraine in the UK and strengthening bilateral relations.

The collection of documents, related to this activity, formed the foundations of the archives, situated on this web-site.

Although the nature of work UIS London undertook altered after Ukrainian independence, the basic tenets of promoting, advocating and strengthening Ukraine has remained.

Спілкуйтеся з нами

Like what you see?

Натисніть на кнопки нижче, щоб слідувати за нами, ви не пошкодуєте ...