До питання створення особового фонду С.Бандери

Автор

В українській історичній науці, починаючи з середини і другої половини ХІХ ст., склалася традиція персоніфікації історії, виокремлення в історичних подіях ролі і місця видатних діячів, дослідження їх життєвого шляху. Тому і в архівній справі, створення особових фондів відомих людей дозволяє поглянути на історію їх очима. Наприклад, щоб зрозуміти, як формувалися позиції політика щодо різних питань, коло політичних соратників і опонентів, друзів, - треба досліджувати рукописи його статей і виступів, листування. І, звичайно, через газетні публікації можна простежити ставлення спільноти й до нього, як до особистості і до справи, яку він репрезентує. Особливо, якщо ця справа широко відома в світі.

Нещодавно, в архіві дослідного інституту "Україніка", що знаходиться в Торонто (Канада), було виявлено великий масив документів, пов`язаний з діяльністю Провідника ОУН-р Степана Бандери. Тож, вирішено розпочати формування особового фонду видатного українського революціонера. Однак особливістю цієї робити є те, що документи, які могли би стати основою фонду, "розпорошені" по різних архівних колекціях (як громадських, так і приватних). Зрозуміло, що певна частина тих документів ще "чекає" на відкриття, адже лідер революційної ОУН вів широке листування з членами Організації, які перебували в різних країнах світу.

На цей час основну долю майбутнього особового фонду Степана Бандери складають вирізки з газет багатьох країн світу. Абсолютна більшість цих газетних повідомлень стосується двох періодів: осені 1959 року (загибель С.Бандери) та осені 1962 року (суд над його вбивцею Б.Сташинським). Після ІІ Світової війни ці події були найбільшим приводом нагадати світові про боротьбу, яку вів український народ за свою незалежність.

Свого часу, колосальна і жертовна праця зі збирання та упорядкування цих газетних повідомлень була виконана в кілька етапів. Спочатку вирізки з газет були скомплектовані в теки, відповідно до країн походження та мов, потім з них робили ксерокопії, наклеїли на папір та відповідно підписали. І, нарешті, друге ксерокопіювання (очевидно, робили кілька комплектів*), дало чудовий ефект - чіткість тексту покращилась. Крім цього, упорядники зробили наскрізну нумерацію аркушів усих томів, а в більшості з них - і в кожному томі окремо.

Нині, газетні повідомлення зібрані у 34 одиниці зберігання, загальною кількістю 2 404 аркуші, повністю оцифровані і мають сигнатуру в архіві ОУН: Ф.21, оп.1, од.зб.1-34.

Представлені країни: ФРН, НДР, Велика Британія, США, Канада, СРСР, Польща, Бразилія, Іспанія, Франція, Аргентина, Бельгія, Нідерланди, Швеція, Норвегія, Італія, Австрія, Австралія, Швейцарія, Венесуела, Марокко, Алжир, Туреччина (всього 23).
Представлені мови: українська, німецька, англійська, російська, польська, французька, іспанська, португальська, шведська, норвезька, голандська, валонська, фламандська, італійська, білоруська, болгарська, хорватська, естонська, грузинська, угорська, литовська, латиська, румунська, сербська, словацька, чеська, турецька (всього 27).

IMG 0586

Сторінка газети "Elseviers Weekblad" (Амстердам). - 1963. - 24 серпня. - с.13

(Архів ОУН. Ф.23, оп.1, од.зб.16, арк.44)

Матеріал зібраний членами і симпатиками ОУН по всьому світу. Упорядкований Тереновим Проводом ОУН в Канаді. Оцифрований у липні 2013 року.

Газетні повідомлення не тільки фіксують події того часу, а й, звісно ж, дають оцінку діяльності Бандери та ОУН в цілому. Оцінку різну, - в залежності від ставлення до української визвольної справи, від обізнаності з нею.
Відтепер дослідники можуть самостійно оцінити реакцію світової преси на ці події.

Початок перегляду
__________________________________________
*Один з таких комплектів отримав Національний музей-заповідник жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького".

Про нас

The Ukrainian Information Service (UIS London) is an information bureau established in London during the 1970s as the successor of the Ukrainian Publishers. Originally, the aim of UIS London was the dissemination of factual information about Ukraine, in particular, Ukrainian politics, history and current affairs.

Since its inception, UIS London has liaised with government officials, think tank organisations, the mass media and charities working to raise the profile of Ukraine in the UK and strengthening bilateral relations.

The collection of documents, related to this activity, formed the foundations of the archives, situated on this web-site.

Although the nature of work UIS London undertook altered after Ukrainian independence, the basic tenets of promoting, advocating and strengthening Ukraine has remained.

Спілкуйтеся з нами

Like what you see?

Натисніть на кнопки нижче, щоб слідувати за нами, ви не пошкодуєте ...