Ukrainian English French German Polish Russian Spanish
12 вер. 2012

Першочергові завдання збереження державної спадщини України

  • Автор  Геннадій Іванущенко

На сьогоднішньому етапі ідеологічної і політичної боротьби за УССД, в умовах інформаційної війни надзвичайно актуально стоїть потреба збереження і використання державної спадщини України, акумулюваної в архівних збірках, музейних колекціях, місцях поховань видатних діячів Українського визвольного руху. Зайвим буде говорити про значення цієї інформації не тільки для популяризації серед широкого загалу, але й для вивчення стратегії і тактики, методів діяльності ОУН, біографій її визначних діячів.

Вже довгий час ОУН працює над тим, щоб створити і упорядкувати свій централізований архів. Першою відомою нам людиною, хто подав таку ідею, був Провідник ОУН Степан Бандера ще у жовтні 1951 року1. Кілька разів до цього питання поверталося керівництво Організації2. Але сталося так, що початковим етапом було створення архіву Центру досліджень визвольного руху у Львові, який ось уже впродовж 10 років успішно розвивається, працює і має за собою чимало наукових досягнень. Видає свій науковий журнал «Український визвольний рух», має багато інших видань і публікацій, провів немало семінарів, «круглих столів» та виставок для популяризації Українського визвольного руху серед наукової громадськості.

З огляду на політичну ситуацію в Україні і з приходом Януковича до влади, прийнято рішення поки-що не передавати архіви, які зберігаються поза Україною до державних архівних установ3, а поділити архівну спадщину Організації (в т.ч. і ту, яка перебуває в стадії формування) для зберігання на три частини:

  1. Те, що опрацьовано ЦДВР у Львові, залишається там і електронні копії передаються до Архіву ОУН в УІС-Лондон.
  2. В Лондоні створюється архів, який акумулюватиме організаційну архівну спадщину, що опинилася за кордоном (найближчим часом туди передадуть архівні колекції з Нью-Йорка і Детройта). Електронні копії цих документів передаватимуться до Львова.
  3. Відповідний архівний центр має бути створений у Києві. Він, у свою чергу, отримає електронні копії упорядкованих архівних збірок зі Львова і Лондона та передаватиме туди в електронному вигляді власний опрацьований архівний матеріал.

Таким чином, будемо мати три центри зберігання архівної інформації (на паперових і електронних носіях), які будуть нею постійно обмінюватись. Це посилить як надійність зберігання, так і оперативність використання архівів4.

Виконуючи ці рішення, з 2011 року почав упорядковуватись Архів Організації Українських Націоналістів в Українській Інформаційній Службі в Лондоні. Створюється цілісна централізована база користування. Найближчим часом буде забезпечено умови для належного зберігання документів (розміщення, картонування, температурно-вологісний режим, реставрація документів тощо.)

pz 1 pz 2

Проте, вже сьогодні, треба провести велику роботу з формування фондів наших архівів та бібліотек тими колекціями, які знаходяться в приватних зібраннях, але висвітлюють життя і діяльність ОУН, її членів. (Йдеться не тільки про документи на паперових носіях, а й про кіно-фото-аудіо-відео матеріали).

Це гарантуватиме збереженість архівних документів та використання їх істориками. При необхідності будуть організовуватись особові фонди власників архівних колекцій. Передбачається, що власник колекції, який передав до архіву ОУН власні документи5, має право взяти (за потреби) ці матеріали з архіву для користування на певний період вдома.

В колекціях можуть бути і матеріали не організаційного, а, наприклад, приватного характеру, які, на думку власника, були б також цінними для історії. Архів може прийняти на зберігання і їх, але за бажанням власника повернути оригінали йому, зробивши копії.

Необхідно всім, хто має відповідну інформацію, зайнятися цією справою і подати відомості про існування, місце знаходження і приблизний об’єм таких архівних і бібліотечних збірок, прізвища та адреси їх власників. Також потрібно переговорити з кожною людиною, яка має такі документи, довести до їх відома, що люди, уповноважені керівництвом звертатимуться до них особисто по долю їхнього архіву.

Необхідно висловити вдячність усім патріотам, хто в різних, часто складних умовах зберіг організаційну архівну спадщину для історії.

Окремої уваги заслуговує інформація про місця поховань членів ОУН та її прихильників, активних діячів Українського громадського життя. Є кілька кладовищ у світі, є окремі поховання, але не маємо загальної картини. Між тим, люди відходять, і прийде, на жаль, час, коли нікому буде водити і показувати могили.

В цій ділянці також треба подати своєчасну інформацію про відомі місця поховань та людей, які можуть їх показати. Другим етапом має бути програма фотографування могил та створення путівників по українських кладовищах (в Україні і за її межами).

Ці першочергові заходи архівного і некрополістичного характеру матимуть значення не тільки для наукових досліджень, але і для суто родинного відтворення пам’яті українців, розкиданих по цілому світу.

 

_______________________________________________

1 Архів ОУН в УІС-Лондон. Ф. 1, оп.1, од. зб. 5, арк. 12-12 зв.

2 Одне з останніх листуваннь з цього питання документально зафіксоване у травні-липні 1995 р. (Архів ОУН в УІС-Лондон. Ф. 1, оп.1, од. зб. 7, арк. 31-32; 34-35;49-51.)

3 Як відомо, 5 липня 2012 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до "Закону про Національний архівний фонд та архівні установи". Документ містить норму, яка дозволяє вилучати з НАФ для знищененння документи, які втратили культурну цінність, дублетні документи і непоправно пошкоджені документи, які не підлягають відновленню.

4Про використання документів у цій публікації ширше не йдеться. На часі – створення порталу (варіант – мережі порталів), який популяризуватиме архівну спадщину Організації.

5Документи організаційного походження (документоутворювач – ОУН) є власністю Організації, де б вони тимчасово не перебували.

Нове в архіві

Пам`ятна книга відзначення тисячоліття Хрещення України
Пам`ятна книга відзначення тисячоліття  Хрещення УкраїниКатегорія: Книги
Анотація: В 1988 році український люд у розсіянні по всіх континентах відзначив ...
Детальніше...
Автор: Редакційна колегія: інж. Василь Олеськів, п-ні Іванна Мащак, п-ні Марія Капустинська, ред. Ілля Дмитрів, маестро Володимир Луців. Головний редактор - д-р Святомир М. Фостун
Спосіб відтворення: оригінал
Німеччина після ІІ Світової війни
Німеччина після ІІ Світової війниКатегорія: Мапи
Анотація: Карта післявоєнного поділу Німеччини на чотири зони окупації: радянськ ...
Детальніше...
Автор: Obb. Volksblatt Rosenheim, 2 46
Спосіб відтворення: оригінал
Альманах «Гомону України»
Альманах «Гомону України»Категорія: Альманахи
Анотація: Альманах «Гомону України» видається в Торонто (Канада) вже протягом кі ...
Детальніше...
Автор: Видавництво "Гомін України"
Спосіб відтворення: оригінал
Український самостійник (журнал)
Український самостійник (журнал)Категорія: Журнали
Анотація: Суспільно-політичний журнал. Виходив з вересня 1957 року, як продовжен ...
Детальніше...
Автор: Л. Ребет, В. Маркусь, Б. Кордюк, В. Маркусь А. Камінський.
Спосіб відтворення: оригінал
Історія міст і сіл УРСР
Історія міст і сіл УРСРКатегорія: Книги
Анотація: "Історія міст і сіл УРСР" – 26-томне енциклопедичне видання (загальний ...
Детальніше...
Автор: ГОЛОВНА РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ: ТРОНЬКО П. Т. (голова редколегії), БАЖАН М. П. (заступник голови редколегії), БІЛОДІД І. К.. КАСИМЕНКО О. К. (заступник голови редколегії), КОНДУФОР Ю. Ю.. КОРОЛІВСЬКИЙ С. М.. КОШИК О. К.. НАЗАРЕНКО І. Д.. НЕСТЕРЕНКО О. О. ПАРАСУНЬКО О. А.. ПІЛЬКЕВИЧ С. Д. (заступник голови редколегії), СЛАБЄЄВ І. С. (відповідальний секретар редколегії), ТЕРЛЕЦЬКИЙ В. М.. ЦІЛУЙКО К. К.. ШЕВЧЕНКО Ф. П.
Спосіб відтворення: оригінал
Більше...

Веб-дизайн