Ukrainian English French German Polish Russian Spanish
02 груд. 2014

Час шанувати і вчитися: Степан Бандера, як людина, в світлі документів

  • Автор  Алла Акіменко, журналіст. "Шлях Перемоги"

"Твій справжній друг на шляху, з якого нема сходу..."

(З листа С. Бандери до М. Климишина)

 

У час суспільних збурень постаті революціонерів привертають особливу увагу. А надто, якщо раніше їхня діяльність замовчувалася або ж перекручувалась. Так і постать Степана Бандери, 105-річчя з дня народження якого у перший день нинішнього року вшановували ті, кому не чужий дух патріотизму: на тлі сьогоднішніх подій на Майдані вона постає виразним взірцем незламної волі та вірності своєму народу. Життя провідника ОУН припало на найскладніший період ХХ століття, а його ідеї й досі впливають на українців у їхньому прагненні стати вільною, самодостатньою нацією...

У зарубіжних архівах зберігається чимало документів, пов’язаних із життям та діяльністю Степана Бандери. Документів, що досі були недоступними широкому загалу. Вивчаючи їх під час свого перебування у Лондоні, а також у США та Канаді, де майже вісім місяців працював в українських архівах для поповнення  Електронного архіву визвольного руху (www.avr.org.ua), член Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Геннадій Іванущенко підняв цілий «пласт» безцінного історичного матеріалу.

-         В українській історичній науці, починаючи з середини і другої половини ХІХ ст., склалася традиція персоніфікації історії, виокремлення в історичних подіях ролі і місця видатних діячів, дослідження їх життєвого шляху, - зазначає історик.  - Тому і в архівній справі створення особових фондів відомих людей дозволяє поглянути на історію їхніми очима. Наприклад, щоб зрозуміти, як формувалися позиції політика щодо різних питань, коло політичних соратників і опонентів, друзів, - треба досліджувати рукописи його статей і виступів, листування. І, звичайно, через газетні публікації можна простежити ставлення спільноти до нього як до особистості, й до справи, яку він репрезентує. Особливо, якщо ця справа широко відома у світі.

За словами Геннадія Іванущенка, нещодавно в архіві дослідного інституту "Україніка", що знаходиться в Торонто (Канада), було виявлено великий масив документів, пов`язаних з діяльністю Провідника ОУН-р Степана Бандери. Тож вирішено розпочати формування особового фонду видатного українського революціонера. Документи, які могли б стати основою фонду, "розпорошені" по різних архівних колекціях (як громадських, так і приватних). Зрозуміло, що певна їх частина ще "чекає" на відкриття, адже лідер революційної ОУН вів широке листування з членами Організації, які перебували в різних країнах світу.

На сьогоднішній день основну частку майбутнього особового фонду Степана Бандери складають вирізки з газет багатьох країн світу. Абсолютна більшість цих газетних повідомлень стосується двох періодів: осені 1959 року (загибель С. Бандери) та осені 1962 року (суд над його вбивцею Б. Сташинським). Після ІІ Світової війни ці події були найбільшим приводом нагадати світові про боротьбу, яку вів український народ за свою незалежність.

Нині газетні повідомлення з архіву зібрані у 34 одиниці зберігання, загальною кількістю 2 404 аркуші, повністю оцифровані і виставлені в мережу Інтернет: http://ounuis.info/archive/Funds/osobovyi-fond-s-bandery.html.  Серед представлених країн: ФРН, НДР, Велика Британія, США, Канада, СРСР, Польща, Бразилія, Іспанія, Франція, Аргентина, Бельгія, Нідерланди, Швеція, Норвегія, Італія, Австрія, Австралія, Швейцарія, Венесуела, Марокко, Алжир, Туреччина.
Представлені мови: українська, німецька, англійська, російська, польська, французька, іспанська, португальська, шведська, норвезька, голландська, валонська, фламандська, італійська, білоруська, болгарська, хорватська, естонська, грузинська, угорська, литовська, латиська, румунська, сербська, словацька, чеська, турецька.

Та особливий інтерес серед документів Бандери, все ж таки, становлять його рукописи. Це статті до різних видань, а також - листування з друзями. "Життя летить, як і має летіти в атомно-космічну еру" - філософськи писав він своєму другові Миколі Климишину в одному з листів. А кількома роками раніше: "Наталя ходить до другої кляси реальної гім. Вчиться добре. Теж бере лєкції на фортепіяні, але тільки перший рік. Має до того талан і робить добрі поступи. Вона вже по вухо татові (...) Андрійко тримається дрібний, але великий розбишака і ціпкий, жвавий, як гуцульський коник". І через деякий час, у цьому ж листі від квітня 1953 р.: "У мене трохи клопіт через те, що больш. агенти викрили мою адресу і як наші дістали вістки від мин. літа зачали "щось підготовляти". Ми були покинули хату на якийсь час з великим клопотом, бо то школа (...) ми вернулись на стару, знану "кому треба", хату і сидимо так на Божу волю. Мені то фук, чисто заник змисл страху, але Слава нервується. Якось то буде." Саме таке листування й дозволяє оцінити Бандеру не з ідеологічних чи політичних позицій, а з суто людських, уявити, в яких умовах він жив, як цінував кожну мить, проведену з родиною, цінував особисте життя друзів по ОУН.  

Так, він знаходив час і аргументи підтримати "друга Карого" - керівника мережі ОУН в Аргентині, у якого, крім політичних непорозумінь, виникла й родинна драма. Часто він спілкувався з рядовими членами ОУН, висловлюючи їм підтримку, даючи поради. Вражає, що Провідник пам'ятав безліч дрібних деталей з життя і побуту своїх знайомих. Іншою особливістю його особистих паперів є їх добра впорядкованість... самим Бандерою. Людина надзвичайно точна, він фіксував найменші дрібниці свого фінансового життя, наприклад - купівлю якоїсь необхідної платівки за 3 пфенінга... Просто, на відміну від багатьох сучасних політиків, Степан Бандера жив надзвичайно скромно. У нього не було "бізнесу". Отож він і звітував перед Організацією за кожну придбану річ.

-         Для мене тепер зрозуміло, - говорить Геннадій Іванущенко, - чому в розмовах з людьми, які довгі роки особисто знали Степана Бандеру, вони, ці люди, передусім говорили про його людські якості, а вже потім по нього як про політика. В чому ж сила і вплив Бандери? Безумовно, це його особиста харизма і відповідний час, обставини, що "кували кадри" залізного покоління... Але, мабуть, важливішим було його вміння "бачити" потенціал цих кадрів, вести їх за собою і брати відповідальність на себе в найтяжчих, найкритичніших ситуаціях. Час шанувати його і вчитися у нього.

______________________________________________________________________________________________

Прим: на фото - Різдвяна вітальна листівка, надіслана родиною С.Бандери 01.01.1953 р. (Архів ОУН в УІС-Лондон. Ф. 21, оп. 1, од. зб. 36, арк.12)

Нове в архіві

Пам`ятна книга відзначення тисячоліття Хрещення України
Пам`ятна книга відзначення тисячоліття  Хрещення УкраїниКатегорія: Книги
Анотація: В 1988 році український люд у розсіянні по всіх континентах відзначив ...
Детальніше...
Автор: Редакційна колегія: інж. Василь Олеськів, п-ні Іванна Мащак, п-ні Марія Капустинська, ред. Ілля Дмитрів, маестро Володимир Луців. Головний редактор - д-р Святомир М. Фостун
Спосіб відтворення: оригінал
Німеччина після ІІ Світової війни
Німеччина після ІІ Світової війниКатегорія: Мапи
Анотація: Карта післявоєнного поділу Німеччини на чотири зони окупації: радянськ ...
Детальніше...
Автор: Obb. Volksblatt Rosenheim, 2 46
Спосіб відтворення: оригінал
Альманах «Гомону України»
Альманах «Гомону України»Категорія: Альманахи
Анотація: Альманах «Гомону України» видається в Торонто (Канада) вже протягом кі ...
Детальніше...
Автор: Видавництво "Гомін України"
Спосіб відтворення: оригінал
Український самостійник (журнал)
Український самостійник (журнал)Категорія: Журнали
Анотація: Суспільно-політичний журнал. Виходив з вересня 1957 року, як продовжен ...
Детальніше...
Автор: Л. Ребет, В. Маркусь, Б. Кордюк, В. Маркусь А. Камінський.
Спосіб відтворення: оригінал
Історія міст і сіл УРСР
Історія міст і сіл УРСРКатегорія: Книги
Анотація: "Історія міст і сіл УРСР" – 26-томне енциклопедичне видання (загальний ...
Детальніше...
Автор: ГОЛОВНА РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ: ТРОНЬКО П. Т. (голова редколегії), БАЖАН М. П. (заступник голови редколегії), БІЛОДІД І. К.. КАСИМЕНКО О. К. (заступник голови редколегії), КОНДУФОР Ю. Ю.. КОРОЛІВСЬКИЙ С. М.. КОШИК О. К.. НАЗАРЕНКО І. Д.. НЕСТЕРЕНКО О. О. ПАРАСУНЬКО О. А.. ПІЛЬКЕВИЧ С. Д. (заступник голови редколегії), СЛАБЄЄВ І. С. (відповідальний секретар редколегії), ТЕРЛЕЦЬКИЙ В. М.. ЦІЛУЙКО К. К.. ШЕВЧЕНКО Ф. П.
Спосіб відтворення: оригінал
Більше...

Веб-дизайн