Відкриття пам`ятника на могилі Сергія Євтимовича (м.Дарбі, Англія)

Автор Геннадій Іванущенко, Мирослава Матвіївська (УІС-Лондон)
ХорунжийСергійЄвтимович–учасникбоюпідКрутами.Задержавність. –Збірник 9. –Варшава, 1938 ХорунжийСергійЄвтимович–учасникбоюпідКрутами.Задержавність. –Збірник 9. –Варшава, 1938

Чуєш, брате мій?...

Їх було двоє, синів Пимена Євтимовича: Сергій і Варфоломій. Обидва – активні учасники Української революції 1917-1921 рр. Старший, Варфоломій  – випускник Чугуївського військового училища, вже повоював на фронтах І Світової війни, згодом став одним з організаторів Військового клубу ім.Полуботка, відтак, спільно з М.Міхновським,  займався українізацією полків російської армії, в той час, як молодший тільки починав доросле життя.

Пізніше обом братам довелося брати участь у багатьох воєнних подіях тих часів: обидва після війни опинилися в таборах Польщі, обидва успішно пробували письменницьке і журналістське перо (Варфоломій, як автор цікавих історичних розвідок з історії І Визвольних Змагань та «Московсько-українського словника для військових», а Сергій, - як член редколегій журналів «Український ветеран» і «Немезіда», що виходили в Польщі). Обидва в роки ІІ Світової війни стали вояками дивізії «Галичина». Обом братам судилося знайти вічний спочинок на чужині: Варфоломій помер у Німеччині 1950 р., напередодні запланованого від`їзду до США, а Сергій – 29 травня 1964 р. в Англії, в м.Дарбі, де постійно мешкав після переселення з Німеччини. Сьогодні мова піде про нього.

(На фото: хорунжий Сергій Євтимович – учасник бою під Крутами. "За державність". – Збірник 9. – Варшава, 1938)

71275482 405911443460462_5339448268021563392_n

 

Ті, хто вижив...

В 100-річчя бою під Крутами 30 Січня 2018 року на сайті «Історична правда» з`явилася стаття історика Юрія Юзича «Ті, що вижили. 37 портретів крутянців». Серед багатьох імен увагу української громади у Великій Британії найбільше привернули ті, чиї останки тут покояться. З ініціативи Української Інформаційної Служби в Лондоні, працівник якої, Володимир Павлюк сконтактувався з нашою громадою в Дарбі, почалися пошуки. Перш за все дослідник з Дарбі Роман Сурма знайшов у цвинтарній книзі Nottingham Road cemetery за 1964 рік запис про поховання Сергія Євтимовича, де було вказане місце. Далі, вдалося  розшукати онуків героя: Сергія та Михайла Євтимовичів, які мешкають у Німеччині і нічого досі не знали про життя свого діда. Після цього почалася підготовка до встановлення пам`ятника.

Посвячення пам`ятника на могилі

Через 55 років від смерті Сергія Євтимовича на його могилі було проведено пам`ятні заходи, де його вперше вшановували, як учасника бою під Крутами. Посвячення пам`ятника розпочалося о 12 год. ранку на кладовищі Нотінгам Роад в м. Дарбі 21 вересня 2019 року.
Серед присутніх на святі: Андрій Марченко з посольства України у Великій Британії, родина з Німеччини - онуки Сергія Євтимовича - Сергій Євтимович і його дружина Евелін та Михайло Євтимович, а також представники від головної Управи Союзу Українців у Великобританії, від головної Управи Спілки Української Молоді у Великобританії, від головної Управи Пласту Великобританії та представники від головної Управи Організації Українських Жінок Великобританії, голови і представники від Управ СУБу, СУМу, Пласту та ОУЖ  в м. Дарбі. Також прибули представники Української інформаційної служби з Лондону.

70451353 614737735599698_5799620719201484800_n

Посвячення пам'ятника та молебень були проведені священником УАПЦ о. Богданом Матвійчуком та священником УГКЦ о. Давидом Сеником. Після посвячення пам`ятника присутні заспівали пісню "Журавлі" (Чуєш брате мій). Це вже давно стало традицією поминати померлого українця на чужині словами цієї пісні. Але цього дня вона сприймалася особливо зворушливо, адже востаннє її, мабуть співали на могилі 55 років тому.


Квіти до пам'ятника Сергію Євтимовичу поклали онуки героя, пан Андрій Марченко - радник-посланник посольства України та представники українських організацій.

71519296 10216820231831612_6073255022659895296_n

Після посвячення і пам`ятних фотографій свято продовжилося в Українській домівці СУБу «Левада» в м. Дарбі.
Ведучим цього заходу був голова СУБу в Дарбі Йосип Купранець. З привітальним словом родині та відзначенням важливості цього свята сьогодні виступив Андрій Марченко. Він підкреслив, що вшанування героя бою під Крутами в час, коли ми святкуємо 100-річчя Української революції 1917-1921 рр., особливо знаменно. Тим більше, що події останніх п`яти років дають нам багато матеріалу для осмислення історичних паралелей: іде війна з тим самим ворогом і методи боротьби, включаючи інформаційну й ідеологічну війну вживаються ті самі.

71394047 954124928255167_5266114596250320896_n

Мирослава Матвіївська з Української Інформаційної Служби виступила з історичним дослідженням, яке розкриває деталі бою під Крутами, міжнародні обставини того часу, характеризує учасників та підкреслює стратегічну важливості цього бою для підписання договору в Брест-Литовську. Доповідь супроводжувалася демонстрацією слайдів і викликала великий інтерес.

«Сяки-таки дає собі раду»

Дослідник Роман Сурма поділився дуже грунтовною розвідкою про життя й діяльність Сергія Євтимовича, його брата Варфоломія та назвав джерела, якими він користувався в дослідженні. Це список українців з Ріміні (Італія), де є й прізвище Сергія Євтимовича, матеріали різних публікацій з українських газет, які виходили на Заході. Так, увагу слухачів привернула історія, коли С.Євтимович виступив в одній газеті на захист Олени Теліги від переслідувань польською владою. Виявляється, вони були знайомі.

82-e1569242723712-768x1024

Дуже добре характеризує матеріальне становище українських емігранів остання сторінка часопису, де подаються адреси українських ветеранів – учасників бою під Крутами та інших подій. Є тут прізвище і Аверкія Гончаренка і Володимира Янова і С.Євтимовича. Становище останнього описано коротко: «Сяки-таки дає собі раду». Дійсно, і це зазначають багато істориків, які вивчають цю тему, - матеріальні умови міжвоєнних емігрантів були дуже тяжкими. Але це ще більше підкреслює важливість організації суспільного життя, яке вони побудували, незважаючи на перешкоди.

На умовах перебування українців в еміграції, непростих обставинах, в яких починалося організоване українське життя у Великій Британії зупинився і Федір Курляк - Генеральний Секретар СУБу, який також говорив про значення пам`яті про бій під Крутами та привітав онуків героя. Він також відзначив важливість зворушливої пісні "Журавлі" (Чуєш брате мій) для всіх українців поза межами України і процитував її блискучий англомовний переклад авторства Віри Річ.

Онук героя, Сергій Євтимович, ледве стримуючи сльози зворушення від всього серця подякував громаді м.Дарбі а зокрема Романові та Наді Сурмі, всім присутнім, за прикладенні зусилля і працю в розшуках могили та інформацій про їхнього дідуся.

70612799 691413351354981_1561234514905137152_n-768x1024

Йосип Купранець завершив урочистості подякою всім за участь. На завершення присутні заспівали Український Національний Гімн "Ще не вмерла Україна".

На черзі – належне вшанування пам`яті інших крутянців, які знайшли вічний спочинок у далекій Британії.

Про нас

The Ukrainian Information Service (UIS London) is an information bureau established in London during the 1970s as the successor of the Ukrainian Publishers. Originally, the aim of UIS London was the dissemination of factual information about Ukraine, in particular, Ukrainian politics, history and current affairs.

Since its inception, UIS London has liaised with government officials, think tank organisations, the mass media and charities working to raise the profile of Ukraine in the UK and strengthening bilateral relations.

The collection of documents, related to this activity, formed the foundations of the archives, situated on this web-site.

Although the nature of work UIS London undertook altered after Ukrainian independence, the basic tenets of promoting, advocating and strengthening Ukraine has remained.

Спілкуйтеся з нами

Like what you see?

Натисніть на кнопки нижче, щоб слідувати за нами, ви не пошкодуєте ...