Українці приєднались до повстанців (Слідами „Волинського полку“)

Автор газета "Український самостійник", 1957

Перехід совєтських вояків-українців на бік угорських повстанців це ніщо інше, як нав’язання до світлих традицій «Волинського полку», який у 1917 р. розпочав революцію у царській імперії. А заразом це передвісник, хто і як буде валити в майбутньому сучасу російську імперію, і було б не гаразд, якщо б сьогодні Захід не здавав собі з цього справи. Бо мовчати про саму проблему, як таку, він уже й тепер не може, чого найкращим показником є окремі, більші і менші голоси американської, англійської, швайцарської і французької преси. Все це однак, покищо, перемелюється в площині несміливих й неповних інформацій і подекуди сенсацій, без якоїсь глибшої аналізи і синтези поодиноких явищ. А все ж таки не можна недооцінювати і цього, зокрема коли стосовними вістками займаються поважні щоденники, тижневики і журнали та подають їх об’єктивно. І то навіть тоді, коли ще поодинокі означення не завжди вірні і не раз у заголовку ще дальше нас спихають у спільний «російський котьолок».

Тут маємо на думці поважний англійський тижневик «Обсервер», який 16 грудня 1956 р. помістив на першій сторінці обширну вістку під невірним наголовком «Росіяни роблять револьту в Угорщині», але в якій, власне, вже в тексті говориться виключно про українців, і вже хоч би тому аж напрошується замінити слово «рашенс» на «юкрейнієн». Це не применшує однак ні ваги самої вістки, ні насвітлення, в якому вона подана спеціяльним кореспондентом «Обсервера» Ляйошом Ледерером. Як сказано у цій статті, джерелом інформації є самі угорські партизани, з якими Ледерер має контакт. Він подає, що останньо вибухла на Угорщині револьта серед совєтських військ, яку проводили в основному українці і, які перейшли до угорських партизан.

Дезерції в совєтській армії відбувалися й раніше, і в першому жовтневому етапі він начислює їх уже тисячі. На його думку, це і пояснює цифру втрат совєтських вояків, яку в Будапешті додали висланцеві Неру — Менові у висоті 7 000, та в якій, власне, мусять бути включені особливо ці дезертири.

Коли прийшла російська інтервенція 4 листопада, новоприбулі частини спочатку держалися добре, але після розкинення їх по терені, вони дуже скоро найшли контакт з місцевим населенням і подекуди виразно симпатизували з повстанцями. Москва у відповідь на це прислала велику кількість політруків, поробила зміни на командних постах і перевела ряд арештів серед командного складу.

У висліді, в половині грудня багато старшин, головно українців, перейшли із своїми, переважно зложеними з українців частинами, на бік угорських повстанців та звернулись — як пише Ледерер — «українською мовою» ще до інших командирів і частин із закликами по радіо, щоб вони пішли їхніми слідами та почали боротьбу за їхню власну батьківщину і їхні родини». Кількість совєтських бійців і старшин, які борються головно в самих горах, поблизу Карпатської України (в околиці Боскот) та в районі Мечек на півдні, автор статті обчислює на 15 000 осіб.

Він подає, що цей факт турбує Москву і уряд Кадара більше, ніж сама угорська революція, і це пояснює нам чому в останньому часі до Будапешту прибув не тільки Сєров, але цілий ряд інших визначних главарів Кремля. Таким висновком кінчає Ледерер свою інформацію (її тільки переповідаємо, бо редакція «Обсервера» застерегла собі право передруку). Хочемо сподіватися, що відомості «Обсервера» стануть претекстом призадуми і відповідних висновків також офіційних політичних кіл Заходу і, що в обличчі того всього, нікому не вдасться сховати цих нових доказів великої революційної сили українців «під сукно», або вписувати їх на російське конто.

_______________________________________________________________

Архів ОУН в УІС-Лондон.- Біблотека. - Газети. - “Український самостійник”. - 1957. – 1 січня. - С.1.

Про нас

The Ukrainian Information Service (UIS London) is an information bureau established in London during the 1970s as the successor of the Ukrainian Publishers. Originally, the aim of UIS London was the dissemination of factual information about Ukraine, in particular, Ukrainian politics, history and current affairs.

Since its inception, UIS London has liaised with government officials, think tank organisations, the mass media and charities working to raise the profile of Ukraine in the UK and strengthening bilateral relations.

The collection of documents, related to this activity, formed the foundations of the archives, situated on this web-site.

Although the nature of work UIS London undertook altered after Ukrainian independence, the basic tenets of promoting, advocating and strengthening Ukraine has remained.

Спілкуйтеся з нами

Like what you see?

Натисніть на кнопки нижче, щоб слідувати за нами, ви не пошкодуєте ...