Відгуки світової преси на інтерв’ю провідника ОУН Степана Бандери

Автор Редакція газети "Український самостійник"

В попередньому числі подали ми зміст інтерв’ю голови Проводу ОУН, Степана Бандери, з дня 31 березня ц.р. за записками нашого кореспондента. Це, перше взагалі інтерв’ю Ст. Бандери, знайшло дуже широкий відгомін у світовій пресі. Передові щоденники 72 країн подали зміст інтерв’ю спираючися в головному на повідомленнях агенцій: „Есошейтед Прес”, „Юнайтед Прес” і „Християнської Інформативної Служби ’’(Ц.Н.Д.) Також американська і канадійська радіовисильні та А.Ф.Н. (європейські радіопередачі для американських вояків) передавали його зміст.

Побіч основного змісту комунікатів вище названих агенцій, окремі газети цитують повністю такі або інші місця з інтерв’ю. Не обійшлось декуди і без разючих помилок деяких редакцій, наслідком надто великих скорочень і непоінформованості про українські справи.

Не маючи змоги дати повний перегляд усієї преси, наводимо декілька типових родів повідомлень про інтерв’ю.

 

(На фото: радіоприймач, яким користувався Провідник ОУН. (З Музею Визвольної боротьби ім. С.Бандери в Лондоні)

„Еl Mundo“,

Мадрид 2. 4.

ПРОСЯТЬ ДОПОМОГИ, ЩОБ УСУНУТИ СОВЄТСЬКУ ДИКТАТУРУ

Відомий провідник підпільного антикомуністичного руху в совєтській Україні, Степан Бандера, вийшов із свойого укриття та закликав західні потуги, щоб прийшли з допомогою революційним організаціям, які змагають до повалення російської імперії, остерігав також, що холодна війна західних держав із Росією не дасть жодних позитивних наслідків. Він заявив, що його організація одержала приватні інформації з земель окупованих Росією, де говориться про повну мобілізацію народніх мас і змагання до громадянської війни в СССР. Сказав також, що є правдоподібним, що вище згадані інформації дійшли вже до американської поліції, при чому заявив — що він з американською поліцією не мав ніколи жодних зв’язків. Він заявив, що був час, коли не лише комуністи пошукували за ним, але також американська поліція.

Бандера вірить в успіх

Свою основну деклярацію обмежив Бандера до трьох головних пунктів. Він заявив, щоби західні потуги не розчисляли на .легальне поладнання проблем з Росією, а розпочали акцію допомоги революційним рухам в Росії і в сателітних країнах. Пообіцяв, що українці допоможуть західним потугам в боротьбі проти Росії, але тоді, коли Західні потуги гарантують їм неторкальність національної незалежності.

Бандера передбачає можливість революції в СССР і знищення комуністичної диктатури. В розмові про довірочні інформації, зв’язані із воєнними проектами Радянського Союзу, Бандера заявив, що цілий потенціял людський і індустріяльний працює виключно для воєнного випосаження СССР, що є найкращим аргументом неминучої війни.

La Derniere Heure

2. 4. ст. 1. Брюссель

УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛІСТ ПЕРЕДБАЧАЄ ПОВСТАННЯ В СССР

Мюнхен 31. березня. Степан Бандера,

Відомий лідер українського резистансу вийшов у п’ятницю з підпілля, щоб кинути заклик до західніх потуг.

Добре бережений захист

Бандера склав овою заяву перед 5-ма пресовими кореспондентами, яких він запросив до свойого провізоричного захисту, малого готелю в околиці Мюнхену. Місце суворо оберігалося і журналісти мусили двічі зміняти автомашини, поки доїхали до місця зустрічі. Степан Бандера:

1) кинув заклик до Західних потуг, вимагаючи від них припините спроби „легальних” взаємин з Росією і підтримати революційні проиткомуністичні рухи, які діють в середині Росії та її сателітів.

2) Він обіцяв західним потугам піддержку українців в їх боротьбі проти Росії, якщо б вони запевнили українцям національну незалежність їх краєві.

3) Він зазначив, що передбачає повстання всередині Сов. Союзу проти комуністичної диктатури.

4) Методи, що їх вживає тепер Західній світ, — сказав Бандера, — не гарантують ні в чому перемоги в світовій боротьбі з комунізмом”.

По „холодній” війні прийде „гаряча” війна

Степан Бандера заявив, що за відомостями, зібраними в середині СССР „Совєти готують світову війну”. Комуністичні провідники, — сказав він, — викличуть „гарячу” війну тоді, коли вже не зможуть скористатись „холодною війною”.

„Вся їх молодь інтенсивно вишколюється і всю їх індустріальну потугу спрямовано на продукцію зброї — заявив він. Приготування на таку широку скалю не може означати нічого іншого, як лише війну. Ця мобілізація проводиться однаково в усіх сателітних країнах.” Степан Бандера підтвердив, що численні члени його організації перебувають тепер у Німеччині і що 300 бійців знайшли тут захист. Запитаний, чи було б можливим дістатися журналістові на Україну й бачити його підпільну армію в акції, Степан Бандера заявив: це можливе, одначе для цього потрібна відвага. Половина наших кур`єрів знаходять смерть між Україною і Німеччиною.”

Підпільники України

Націоналістичний лідер подає себе за вибраного провідника „Організації Українських Націоналістів”, яка від 1929 року бореться за національну незалежність України.

У вершку своєї могутносте 1945 р. цей рух розпоряджався Українською Повстаньською Армією (УПА) що начисляла більше 200.000 озброєних людей, та вела з успіхом боротьбу проти численних совєтських дивізій, — заявив Степан Бандера.

Крім Організації Українських Націоналістів, яку він очолює, і Повстанчої Армії, яку веде ген. Тарас Чупринка, Степан Бандера подав до відома існування „Найвищої Політичної Ради,” яка рішає про напрямні лінії повстанчої армії (А.П. бх).

mvbb inv__1348

З Музею Визвольної боротьби ім. С.Бандери в Лондоні

„Nation Beige"

2. 4. 1950. Стор. 3.

ПРОВІДНИК УКРАЇНСЬКОГО РЕЗИСТАНСУ СКЛАДАЄ ЗАЯВИ

Він передбачає повстання проти комуністів

Мюнхен (АП). Степан Бандера, легендарний шеф протикомуністичного резистансу на Україні, що, як відомо, жив в укритті у Баварії, вийшов на короткий час зі своєї криївки. Дотримуючись найбільшої міри обережності, він замовив зустріч з п’ятьма журналістами в гірському готелі в околиці Мюнхену, вимагаючи від них не подавати жадних уточнень щодо місця зустрічі.

„Я закликав Вас, — сказав Бандера, —щоб попросити Вас передати Західним аліянтам вістку. Вони повинні покласти кінець нормальним взаємовідносинам з Росією, які не принесуть їм нічого іншого, як лише клопоти, а навпаки, піддержати всіма силами революційні протикомуністичні рухи в середині Совєтського Союзу і сателітних країн”.

На думку Бандери немає сумніву, що повстання проти комуністичних режимів вибухне скорше чи пізніше в Росії та в інших країнах, які перебувають під контролею Москви.

„В Україні 45 мільйонів українців готові взяти зброю по стороні Заходу, як тільки прийде момент перейти до акції.”

Степан Бандера розпоряджався, як кажуть, підпільною армією з 200.000 людей, що в часі 1945 і частини 46 р. боролися проти совєтів. Знаною річчю є, що досить чисельні групи українських повстанців зуміли промостити собі шлях аж до Австрії, проходячи з Чехословаччини або Мадярщини.

Християнська Інформативна Служба

ТОТАЛЬНА МОБІЛІЗАЦІЯ В СССР

Мюнхен, 1. квітня (ЦНД) „Ми маємо конкретні підстави та докази того, що в СССР проводиться тотальна мобілізація” — заявив у п’ятницю в вечері на пресовій конференції в Мюнхені провідник національного українського визвольного руху, Стапан Бандера. На ці воєнні готування СССР вказує психологічна та політична мобілізація в Україні всіх сил, які стоять до їх диспозиції. Щодня з чимраз більшою інтенсивністю ширяться вістки про підготовку зазіідніх потуг до наступальної війни проти СССР. Населення закликають робити все, щоб протиставитись цим погрозам. Чоловіків і жінок постійно по військовому вишколюють. Тотальна мобілізація охоплює не тільки ціле громадянство та промисел, але й всі ділянки громадського життя.

Всі знищені в останній війні фабрики зброї України на ново відбудовуються, в той час, коли відбудову інших підприємств затримують. На заході прокладають численні шляхи, по всій Україні збудовано багато великих підземних бункерів для харчів, зброї та пального, що знаходяться в заборонених районах совєтської армії.

Таке повідомлення подала щоденна , Християнська Пресова Служба” (ЦНД) дня 1. квітня ц.р. Його передрукували численні західньо-німецькі часописи Щоденна Служба ЦНД — Люцерн і Рим використала також цю вістку і вона з’явилася в різних швейцарських і італійських часописах, між іншим в:

„Соггіеге della sera", Milano; „Messa- gero" і „Quotadiano“, Roma; „Mattino“, Neapol; „Vaterland" Люцерна (Швейцарія). (На інших повідомленнях була вміщена обширна стаття в швейцарській „Вельтвохе”).

Спиралися на повідомленнях ЦНД також і німецькі газети:

„Westfalische Nachriditen", „Passauer Neue Presse“, „Main-Echo", „Frankische Post", „Rhein-Ruhr-Presse", „Rhein-Nekkar-Zeitung“, „Donau-Kurier".

The Detroit News,

2. 4. 1950.

РОСІЯ МОБІЛІЗУЄТЬСЯ — КАЖЕ ШЕФ ПІДПІЛЛЯ

Передбачення тотальної війни

Мюнхен, Німеччина 1. квітня — (А.П.)

Степан Бандера, відомий провідник українського підпілля, що протиставиться совстському режимові, сказав сьогодні, що Росія мобілізується до тотальної війни...

Він заповів остаточний прихід революції, яка — на його думку — повалить совєтську диктатуру. Він сказав, що революційні групи в деяких совєтських республіках, у більшості сателітних країн, утворили „Антибольшевицький Бльок”, щоб підтримувати повстання.

Він висловив думку, що Західні держави повинні припинити спроби „легальної” дії з СССР і підтримувати натомість, революційні групи.

Бандера сказав, що його група одержала таємні звідомлення з Росії, які вказують на те, що Росія почне збройну війну, як тільки не зможе довше досягати цілей холодної війни.

Ніякого контакту з СІС

Вія сказав, що ці відомості доходять правдоподібно і до Американського протирозвідчого Корпусу (СіАйСі), але підкреслив, що він не мас зв’язку з тією групою. Вія додав, що СІС, кілька разів шукала за ним так само, як і комуністи.

Бандера сказав, що він був заарештований німцями в Росії 1941 р. і ув’язнений до 1944 р. Нацисти звільнили його, сподіваючись, що його група буде співпрацювати з ними. Але сказав він, — його українці відкинули цю пропозицію і поборювали як німців, так і комуністів.

Бандера запевнив, що українці підтримуватимуть Західні держави в війні проти Росії, якщо їм буде запевнено їх національну незалежність.

200.000 під зброєю

Бандера запевнив, що він вибраний головою Організації Українських Націоналістів, яка бореться за незалежність тієї великої Західньої Російської (?) Республіки. Він сказав, що його група мала більше, як 200.000 озброєних ,людей в часах кульмінаційного пункту своєї сили в 1945 р. і зв’язувала боротьбою кілька російських дивізій.

Відтоді, сказав він, Червона Армія має бути УПА — Ред.) зредукувала сили на малі розпорошені партизанські групи, які беруть участь у спорадничних саботажних і відплатних акціях.

Бандера не хотів сказати, де він був від часу упадку Німеччини, в 1945 р., та чи він вертався назад на Україну від часу війни.

La libre Belgique 1. 4. ст. 4.

ШЕФ УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛІСТИЧНОГО РУХУ СПРОТИВУ ВИХОДИТЬ  З УКРИТТЯ

Степан Бандера, відомий провідник українського націоналістичного руху спротиву в п’ятницю вийшов з укриття, щоб звернутися з закликом до західних потуг.

Бандера склав свою деклярацію п’ятьом пресовим кореспондентам, яких він запросив до свого тимчасового місця побуту, малого готелю в околиці Мюнхену. Місце сильно оберігалося і журналісте мусіли двічі змінювати авта перед прибуттям на зустріч Степан Бандера:

1. Кинув заклик до Західніх великодержав з домаганням припинити „легальні” зносини з Росією і підтримувати революційний протикомуністачний рух, що існує в середині Росії та її сателітів.

2. Вимагав від західшіх великодержав підтримки українців в їх боротьбі проти Росії, що ведеться з метою осягнення національної незалежносте для їх країни.

3. З зовні підтримати революцію проти комуністичної диктатури.

„Сучасні методи, уживані Західним світом” — сказав Бандера, — ніяк не забезпечують перемоги світових змагань проти комунізму.

Herald" Buenos Aires

Дня 1.IV.50 р. в Аргентині англійська газета „Геральд” та аргентинські щоденники на першій сторінці великими літерами вмістили статтю під наголовком „Інтерв’ю Ст. Бандери з кореспондентами”.

Подаємо переклад англійської „Геральд”: — Недавно таємно в горах охоронюваний особистою пильною охороною зустрівся з кореспондентами провідник підпільного руху на Сов. Україні Ст. Бандера. Він сказав, що на Україні всі підготовані до революції і справа вибуху революції це справа часу, і він вірить, хцо це станеться вже незабаром. Бандерівці е настільки численні і сильні, що можуть спаралізувати весь большевицький режим на Сов. Україні і знищити відділи НКВД.”

Це говорить 41-літаий мужчина, українець, якого 10 років пильно розшукує радянська влада і інші і який є провідником революційного руху проти большевиків...

С. Бандера додав, що разом з українцями придумуються до революції інші поневолені большевиками нації.

Siiddeutsche Zeitung

3. 4. 1950. Стор. 2.

ТАЄМНИЙ БОРЕЦЬ ЗА СВОБОДУ

Сповитий таємницею провідник українського націоналістичного підземного руху Степан Бандера, мав за звідомлення АП (Асошієйтед Прес) і ЮП (Юнайтед Прес) — в одному ближче неозначеному гірському готелі в Баварських Альпах спрямувати перед американськими кореспондентами заклик до Західніх великодержав, щоб стосувати нову тактику боротьби проти комунізму. Бандера сповістив кореспондентам, що в разі повстання 45 мільйонів українців піде за його Організацією Українських Націоналістів. Коли назріє час, скрізь там, де існує комунізм, вибухне' кривава революція і розшматує комуністичний режим. Цей часовий момент не буде лежати в надто довгій далечині, підкреслив Бандера й додав: „Це буде довга й кривава боротьба.”

Так нагло, як з’явився Бандера в супроводі збройної особистої охорони, так і зник  він. Перед тим, просив кореспондентів зачекати 10 хвилин, але вже більше не з’явився. Один представник американської армії зложив вияснення:

,Армія нічого не знає про приявність Бандери в американській зоні.”

На закінчення подаємо заголовки статтей про інтерв’ю Ст. Бандери тієї чужинної преси, яку наша редакція одержала:

„Le Soir“, Bruxelles, 2. 4.: „Провідник українського резистансу апелює до великодержав”, „Tagesspiegel", Berlin, 1.4.: „Українське підпілля”, „New York Herald Tribune", 1. 4: „Протичервоний шеф українців звертається по допомогу Заходу”. „Daily Mail", London-Paris, 1. 4: „Україна хоче боротися”, „Die Weltwoche", Zurich: „Резистанс у Совєт- ському Союзі”, „The Detroit News", 2. 4.: „Росія мобілізується — каже шеф підпілля”, „Free Press, Winnipeg": „Революційний вибух у Росії „справа часу”, каже шеф повстанців”, „Chicago Sunday Tribune" 2. 4: „Підпільний вождь України діє як чародій. Являється на зустріч у Райху і зникає”, „The Vancouver Sun”, 1. 4: „Ураїнський шеф повстанців каже, що революція в Росії близька”, „Het Laatste Nieuws”, Brussel, 1. 4: „Передбачення українського провідника партизанів. Повстання знищить комунізм”.

_______________________________________________________________

Архів ОУН в УІС-Лондон.- Біблотека. - Газети. - “Український самостійник”. - 1950. – 30 квітня. - С.3.

Про нас

The Ukrainian Information Service (UIS London) is an information bureau established in London during the 1970s as the successor of the Ukrainian Publishers. Originally, the aim of UIS London was the dissemination of factual information about Ukraine, in particular, Ukrainian politics, history and current affairs.

Since its inception, UIS London has liaised with government officials, think tank organisations, the mass media and charities working to raise the profile of Ukraine in the UK and strengthening bilateral relations.

The collection of documents, related to this activity, formed the foundations of the archives, situated on this web-site.

Although the nature of work UIS London undertook altered after Ukrainian independence, the basic tenets of promoting, advocating and strengthening Ukraine has remained.

Спілкуйтеся з нами

Like what you see?

Натисніть на кнопки нижче, щоб слідувати за нами, ви не пошкодуєте ...