Величне українське свято в Лондоні в 1000-ліття Хрещення України

Автор Визвольний шлях. – 1988. – Кн.8. – серпень. – С. 968-976.

-     Торжественні Архиерейські Служби Божі

-     Врочисте посвячення пам'ятника Рівноапостольному Князеві Володимирові Великому

-     Чудовий концерт у Роял Алберт Гол

Неділя, 29-го травня 1988 року, була днем великої маніфестації, що відбулась у Лондоні, у відзначення тисячоріччя Хрещення Руси-України. Було це вже друге з черги величаве святкове від­значення цього історичного ювілею в Західній Европі, у рамках координованого пляну праці Европейського Ювілейного Комітету, бо перше свято відбулось у Брюсселі.

Всю довготривалу, наполегливу й нелегку підготову великого святкування в Лондоні проводив Крайовий Громадський Комітет Тисячоліття, головно його Екзекутива, а в системі цього Комітету постійно працювали кілька комісій, діючи в площині здійснення найважливіших великих проектів: спорудження пам'ятника рів­ноапостольному князеві Володимирові Великому в Лондоні, ви­дання пропам'ятної книги про українську культуру в аспекті ти­сячоліття християнства в Україні та влаштування величавого концерту української церковної музики в Роял Алберт Гол у Лон­доні.

Згадані важливі проекти вимагали максимум зусиль, праці й наснаги цілого Комітету, його Екзекутиви та Комісій, а водночас і великої праці диригентів і хористів — членів усіх тих хорів, що взяли участь у величавому концерті в Лондоні. Здійснення тих проектів вимагало теж великих фінансових засобів, що їх щедро жертвувало українське організоване громадянство. Таким чином, завдяки спільним, великим і жертвенним зусиллям української організованої громади у Великій Британії вдалося здійснити зга­дані важливі проекти: спорудити пам'ятник, видати пропам'ятну книжку і влаштувати чудовий концерт. Про всю ту вагому своєю дією і значенням працю напевно будуть писати ще багато, а в цьому репортажі обмежуємося лише до звідомлення про саме величаве свято відзначення тисячоліття Хрещення України, що й відбулось у неділю 29-го травня за благословенням, під патрона­том і з участю Первоієрархів українських Церков — Блаженнішого Мстислава і Блаженнішого Мирослава.

05

О год. 9.00 того дня Блаженніший Митрополит Мстислав відслу­жив Архиєрейську Службу Божу в катедральному храмі УАПЦ у Лондоні, на 1а Нютон Авеню, у сослуженні отців: протопресвітера Сильвестра Богатирця, протопресвітера Михайла Галиці, прот. Івана Водолазького і Марка Суйковського. Іподияконували — інж. Петро Яким'юк і Антін Матвійчук. Співав парафіяльний міс­цевий хор. Вкінці Архиєрейської Служби Божої Блаженніший Владика митрополит сказав проповідне глибоке своїм змістом слово. На Архиєрейську Службу Божу численно прийшли українці – гості з різних країн Зах. Европи, Канади і США, що приїхали до Лондону на свято Тисячоліття.

О год. 10.30 дня в катедральному храмі ПУКЦ на Дюк Стріт відслужив Архиєрейську Службу Божу Блаженніший Патріярх Мирослав Любачівський у сослуженні Преосв. Владики Михаїла Гринчишина й отців: д-ра Степана Орача, митрата Миколи Матичака, д-ра Богдана Лисиканича, Романа Чолія і Павла Луніва. Дияконував о. д-р Богдан Лисиканич. Після св. Євангелія пропо­відне слово сказав Блаженніший Патріярх, наголошуючи в ньому значення нашого великого релігійного та історичного ювілею — тисячоліття християнства в Україні.

06

У між часі, вже в передполудневих годинах, на вуглі вулиць — Голлянд Парк Авеню і Голлянд Парк, тривали приготування до вікриття і посвячення пам'ятника рівноапостольному князеві Во­лодимирові Великому. Українське громадянство прибуло числен­но автобусами з різних місцевостей Великої Британії, і скоро за­повнило всю вулицю. Довкола пам'ятника вставлялися прапоро­носці з прапорами — національними, ОбВУ, СУМ, Пласту, ОУЖ, а теж і корогви. Дівчата і жінки були в більшості у вишиваних блюзках. Численно репрезентувалося членство ОбВУ в одностро­ях. Багато членів ОбВУ були впорядниками. Перед годиною пер­шою пополудні з будинку Філії УКУ вийшли почесні гості й ста­нули перед пам'ятником. Серед почесних гостей, а їх було багато з Зах. Европи, Канади, США, Австралії, годиться відмітити — пре­зидента СКВУ — адв. Петра Саварина з дружиною, президента АБН — мґр Славу Стецько, проф. д-ра Теодора Цюцюру — ректо­ра Українського Вільного Університету, проф. д-ра Володимира Янева з дружиною, п. Миколу Плав'юка — голову ПУН, інж. Юрія Ковальчука — голову Европейського Ювілейного Комітету, мґра Омеляна Коваля з дружиною, проф. Володимира Кальваровського, багато інших почесних гостей, між ними англійців і чужинців, а також голови та представники українських суспільно-громадсь­ких установ, організацій і товариств у Великій Британії. За почес­ними гістьми вийшло духовенсто Української Автокефальної Православної Церкви й Помісної Української Католицької Церк­ви, Преосв. Владика Михаїл Гринчишин і обидва Первоієрархи — Блаженніший Мстислав і Блаженніший Мирослав. Перед почат­ком урочистого ювілейного Молебня вступне привітальтне слово (двомовне) виголосив голова Крайового Громадського Комітету — інж, Ярослав Гаврих. Опісля посадник міської округи Кенсінґтону і Челсі відкрив пам'ятник під могутній спів «Боже великий», а обидва Первоіерархи посвятили пам'ятник — імпозантну статую князя Володимира в бронзі, на п'єдесталі, який з хрестом у руці глядів своїм володарським зором на велику масу пранащадків ру­сичів його доби, з якими він вершив великий історичний чин — християнізацію Руси-України й введення її в сім'ю європейських християнських народів.

Врочистий Молебень служило все духовенство. Св. Євангелію читав Преосв. Владика Михаїл, а проповідне слово сказав Бла­женніший Патріярх. Зворушливу молитву за Україну проказав Блаженніший Владика митрополит Мстислав, який також і ска­зав після того своє проповідне слово. Після Молебня промовляв коротенько посадник Кенсінґтону і Челсі, а потім промовляли — президент СКВУ — адв. Петро Саварин і інж. Василь Олеськів — голова Комісії побудови пам'ятника. В закінчення врочистої цере­монії відкриття і посвячення пам'ятника, що тривала одну годину (не зважаючи, що деякий час рясно дощіло), діти — Ляриса Гуменюк і Анна Ємець — поклали китицю розкішних квітів у стіп па­м'ятника, а всі присутні проспівали національний гимн «Ще не вмерла Україна».

07

Точно о год. 4.00 по полудні, В Роял Алберт Гол почався святко­вий концерт. Крім запрошених гостей — українців, англійців і чу­жинців, величезну залю, яка вміщує около 6000 осіб, заповнила таки українська публіка. В програмі святкового концерту висту­пали об'єднано, як один величний хор — около 450 хористів і хо­ристок — членів таких хорів: Хор Ювілейний з Великої Британії, що його творять хорові одиниці: Хор «Гомін» під диригуванням маестра Ярослава Бабуняка, «Русалка Дністрова» з Манчестеру — дириґент мґр Павло Гунька, хор «Боян» і «Заграва» з Ноттінґгаму, диригент п. Мирослав Бучок, хор «Верховина» з Ковентрі, дир. мґр Степан Гунька, хор «Трембіта» з Олдгаму — дириґент маестро Ярослав Бабуняк, хор «Діброва» з Брадфорду, дир. п. Степан За- мулінський, і співочий гурток з Лідс, дир. п. Петро Ревчук. Далі — український мішаний хор «Думка» з Нью-Йорку — дириґент п.­Семен Комірний, Візантійський хор з Утрехту, Голландія, — ди­ригент д-р Мирослав Антонович, і хор «Веснівка» з Торонто, Ка­нада, дириґент п-ні Галина Квітка-Кондрацька.

Після проспівання цим могутнім об'єднаним хором британсько­го й українського національних гимнів, вітальне двомовне слово сказав голова Крайового Громадського Комітету Тисячоліття інж. Ярослав Гаврих, а опісля керівник програми п. Річард Бейкер, британський видатний радіомовник, автор кількох праць з музикології, концертмайстер, нагороджений орденом Британської Ім­перії (ОБІ) за його заслуги в ділянці музикології, привітав дири­гентів, хори і зразу ж сказав коротку інформацію про українсь­кого композитора Миколу Дилецького з XVII століття, що його творами: «Хваліте Господа з небес» і «Ектенією п'ятиголосовою: Киріє елейсон» під заспів соліста мґра Павла Гуньки хор почав концертову програму під диригуванням маестра Ярослава Бабуня- ка. З черги хор співав «З нами Бог» і «Божествений грім» — обид­ві композиції з XVII століття. Диригував д-р Мирослав Антоно­вич. «Святий Боже» і «Покаяніє» хор співав під диригуванням мґра Павла Гуньки. Це твори Максима Березовського й Артема Веделя.

«Слава во вишніх Богу» — Дмитра Бортнянського, співав хор під диригуванням п. Семена Комірного, а твір — композицію того ж композитора в музичній обробці проф. Андрія Гнатишина (який особисто був на концерті, і якого привітав концертмайстер) і «Під Твою милість» — Дмитра Бортнянського (муз. обробка проф. А. Гнатишина) співав хор під дириґентурою д-ра М. Анто­новича. Про кожного композитора та його творчість концертмай­стер стисло інформував публіку.

Після перерви, твори української церковної музики та хорової творчости «Слава Отцю» (Михайла Вербицького) і «Хваліть Ім'я Господнє» (Кирила Стеценка) проспівав хор під диригуванням п. Семена Комірного, традиційний гимн «О Тебі радується» (у влас­ній обробці д-ра Мирослава Антоновича) хор проспівав під дири­гуванням таки самого композитора, а з черги хористки співали «Христос Воскрес» (дзвонарське) і «Христос Воскрес» (Пилипа Козицького) та «Гагілки-Веснянки», а водночас на сцені танцю­вальний ансамбль «Орлик» з Манчестеру, що його хореографами і керівниками є п-ні Марійка Бабич і п. Дмитро Парадюк, вивів гагілки і веснянки, захоплюючи глядачів кольоритністю україн­ського одягу з різних частин української землі.

Останній складний своєю композицією твір «Псалом: Воздайте славу Господеві» співав хор під диригуванням п. Мирослава Бучка. Після проспівання зворушливого «Боже Великий, Єдиний», що так гармонійно символізувало духовну єдність тисячної публі­ки, концертмайстер сердечно подякував хорам і диригентам за так чудово виконану програму, а малі діти — Іванка Луців і Олександер Гринаш — піднесли квіти дириґентці п-ні Галині Квітці-Кондрацькій, і п-ні Марії Бабич. Концертмайстер особливо подя­кував маестрові Володимирові Луцеві за його копітку і відпові­дальну працю як координатор цілої програми святкового концер­ту, в якій хори показали красу і велич української старовинної церковної музики й хорового мистецтва — справжні перлини української клясичної хорової творчости таких славних наших композиторів, як Дмитра Бортнянського, Артема Веделя, Михай­ла Вербицького, Миколи Дилецького, Максима Березовського, Кирила Стеценка, Пилипа Козицького. їхні твори рідко де спі­ваються. Вони складні й трудні, але водночас і величаві своєю музичною і хоровою композицією, і саме тим вони цінуються в музичній творчості.

Тому й належиться велика подяка і признання нашим працьо­витим диригентам, що вони вибрали саме ці твори, а хористам і хористкам також неменша подяка за те, що їх вони вивчили й ними звеличили програму цього святкового концерту у велике свято неповторного ювілею нашої нації — тисячоріччя Хрещення Руси-України — чину релігійного, церковного, національного, історичного й державницького.

Ще довго учасники цих урочистостей у Лондоні житимуть під враженням цих святкувань. Справді, це був величний, неповтор­ний день у бутті української спільноти у Великій Британії.

 

Джерело: Величне українське свято в Лондоні в 1000-ліття хрещення України // Визвольний шлях. – 1988. – Кн.8. – серпень. – С. 968-976.

Про нас

The Ukrainian Information Service (UIS London) is an information bureau established in London during the 1970s as the successor of the Ukrainian Publishers. Originally, the aim of UIS London was the dissemination of factual information about Ukraine, in particular, Ukrainian politics, history and current affairs.

Since its inception, UIS London has liaised with government officials, think tank organisations, the mass media and charities working to raise the profile of Ukraine in the UK and strengthening bilateral relations.

The collection of documents, related to this activity, formed the foundations of the archives, situated on this web-site.

Although the nature of work UIS London undertook altered after Ukrainian independence, the basic tenets of promoting, advocating and strengthening Ukraine has remained.

Спілкуйтеся з нами

Like what you see?

Натисніть на кнопки нижче, щоб слідувати за нами, ви не пошкодуєте ...