Сумщина в боротьбі*

Автор Газета “Шлях перемоги”

На північних кордонах України

Коли глянути на мапу України, помітимо, що землі України на півночі не мають природніх кордонів з Московщиною. В то й час, як на заході Україна мас такий потужний кордон, як Карпатські гори, на сході — Дон з Дінцем, а на півдні — Чорне та Озійське моря, то на півночі середньо-московська височина сягає аж на Україну і поступово переходить в українську причорноморську низину. З кордонами Московщини Україна межує Чернігівською, Сумською та Харківською областями. Одначе характеристичним для тих областей е те, що на їх північних кордонах немає мішаного з москалями населення. Коли переїжджати з Курщини до Сумської области, зразу помітимо, що немов би хто відрубав одну землю від другої. На Чернігівщині чи Сумщині помітно величезну різницю в характері, житті, побуті, побудові тіла, традиціях та обичаях населення українських та російських сіл, що межують поміж собою. Подорожуючі чужинці по Україні ще за часів російських царів (Петра, Катерини, Миколая) писали про те у своїх щоденниках. Про те саме писала і комісія Нансена, яка перебувала на Україні в голодових 1921-22 роках.

За останніми повідомленнями радіо Суми, в Сумській області в минулих тижнях відбулися, а може і далі відбуваються, заворушення населення проти влади. Вони потягли за собою низку надзвичайних репресивних заходів МВД, хоч, як звичайно, ні преса, ні радіо про те нічого не подали. В зв’язку з заворушеннями в тій справі відбулися термінові наради центрального та обласного МВД. Дехто напевно поплатився з урядовців головою. А про населення немає чого згадувати, бо знаємо, що на Сумщині тепер переводяться не тільки численні арешти та вишукується винних, але відбуваються різні закриті суди над українським населенням і селяни спрямовуються до далекої Півночі, або ж розстрілюються.

Хоч докладних відомостей про заворушення і його причини не подано, але вчитуючись у совєтську пресу, вже давно помічено, що на Сумщині весь час були великі недотягнення та прориви в економічному житті области, особливо в сільському господарстві. За минуле півріччя цього року на Сумщині було усунено з посад багато голів колгоспів, також багато виключено з партії секретарів райкомів партії, а черговий цьогорічний пленум обкому Сумської области ствердив повний провал в області в галузі сільського господарства. До речі треба сказати, що і в 1954 році в Сумській області вже щось було не все гаразд, бо і в минулому році там відбулися великі персональні зміни в партійному та урядовому складі керівних совстських персон.

Поки що невідомо, чи не наклав головою і сам Комяхов В. Г. — перший секретар обкому партії (москаль за національністю). Радіо повідомило, що покищо козлом відпущення став начальник обласної міліції. Сумська область, що межує з Курською, складається тепер з 30 районів. В кожному районі нараховується приблизно від 20 до 24 колгоспів, в залежності від густоти населення, та по 2-3 МТС. Колись за царських часів землі Сумщини належали до Харківської губернії. За совєтів створено окрему Сумську область. За виключенням північної частини области, всі її терени — це лісостеп, який становить собою перехід до чорноземних земель сучасної РСФСР. Північні частини области, прилеглі до Брянщини, — це українське Полісся з густими лісами і непрохідними болотами. Населення области чистокровне українське і зовсім не змішане з білорусинами та москалями. Відрубність така велика, що від віків і дотепер там існує гостра національна ворожнеча. Населення Курщини серед населення Сумщини іншої назви немає, як лише «кацапи». Не знищено цієї назви і за совєтської влади. Ще за царських часів національна ненависть до «старшого брата» була така велика, що доходило до боїв між московськими і українськими селами на прикордонні Сумщини. Як правило, першими завжди нападали москалі, за що й одержували належну їм відповідь. Зрештою, це саме є на прикордонні Чернігівщини і Харківщини. Густота населення Сумщини набагато нижча, ніж у південному лісостепу. Центром области є м. Суми.

Характер области в господарському відношенні — хліборобський. Плекають цукрові буряки, льон, коноплю та зернові культури. Все це негайно по збиранню здається державі і вивозиться до Московщини. Урожай зернових в 1954 році в області був дуже мізерний. Дощі, а потім посуха знищили дуже велику кількість хліба, але селянство змушене було повністю виконати державний плян хлібозаготівель. В середньому врожай досягав 6-8 центнарів з га. На трудодень у ряді колгоспів видано в 1954 році від 0,35 до 0,65 кгр. та по 0,75-1,25 карб. грішми. Характеристичним є те, що в області є тільки три передові колгоспи на всю область. Сумська область в перших визвольних змаганнях України 1918-20 років брала дуже активну участь. Її повстанські загони вели вперту і криваву війну проти московської навали, а потім переховувались у густих лісах аж до 1925 року. Неспокійно було в області аж до 1929 року. Не було спокою в Сумщині і під час другої світової війни. В її лісах переховувалося багато українського населення, яке не бажало вмирати за «кацапів» у червоній армії і не пішло до совстської партизанки. Між іншим ковпаківські партизани серед населення Сумщини і Чернігівщини не мали ніякої підтримки, тому вони й вимушені були перемаршувати у ліси Брянщини до «кацапів». Зате в лісових смугах Сумщини та Чернігівщини діяли активно загони УПА, яких населення найактивніше підтримувало та допомагало в боротьбі проти осоружної «кацапії». Національна свідомість населення Сумщини завжди стояла на високому рівні, а її прикордонні села оберігали Україну від проникання до неї московської отрути.

Отже Сумщина залишається і надалі, сказати б, надійною сторожою України від просякання «старшобратської» зарази. Покищо не знаємо на якому тлі постали сучасні заворушення в Сумщині. Можливо, що і на економічному тлі. Але це тло було тільки приводом до заворушень. Немає сумніву, що заворушення мали чистий характер українського націоналізму; виявився непогаслий спротив українського населення проти московського поневолення. Це тим більше могло статися на прикордонних теренах України з Московщиною, бо ж де-де, а там найбільше дається взнаки «старший брат» українському населенню.

_______________________________________________________________

*Архів ОУН в УІС-Лондон.- Біблотека. - Газети. - “Шлях перемоги”. - 1955. - 31 липня. - С.3; 4.

Про нас

The Ukrainian Information Service (UIS London) is an information bureau established in London during the 1970s as the successor of the Ukrainian Publishers. Originally, the aim of UIS London was the dissemination of factual information about Ukraine, in particular, Ukrainian politics, history and current affairs.

Since its inception, UIS London has liaised with government officials, think tank organisations, the mass media and charities working to raise the profile of Ukraine in the UK and strengthening bilateral relations.

The collection of documents, related to this activity, formed the foundations of the archives, situated on this web-site.

Although the nature of work UIS London undertook altered after Ukrainian independence, the basic tenets of promoting, advocating and strengthening Ukraine has remained.

Спілкуйтеся з нами

Like what you see?

Натисніть на кнопки нижче, щоб слідувати за нами, ви не пошкодуєте ...