Перше видання "Кобзаря" Тараса Шевченка [1840 р.]

Тарас Шевченко. Кобзар. - Видавництво Е.Фішера. - С.- Петербург, 1840. - 114 с.

Місце зберігання оригіналу: Музей Визвольної боротьби ім. С.Бандери (Лондон) – Інв. № 2543.

Зазвичай так коротко описують книги. З цим примірником першого видання Шевченкового "Кобзаря" так не вийде. Історія книжки інтригує вже на самому початку дарчим підписом: "Шановній і дорогій панні Ганні Олександрович на вспомин про спільну працю в гуртку у Крем'янці на Волині. М. Бжеська. 9-го падолиста 1923 року". 

Перші пошуки в інтернеті  на питання: "Хто така Ганна Олександрович?" не дали ніякої відповіді – треба шукати в серйозніших джерелах... Стосовно М. Бжеської історія прояснилася. Маргарита Бжеська (у дівоцтві Бове) - співачка, перша дружина відомого політичного діяча, дослідника української історії, літератора і публіциста Романа Бжеського.

Роман Бжеський народився 5 квітня 1894 року в Ніжині у родині інженера Стефана Бжеського, поляка, прихильного до України. Його мати — Олена Грищенко походила з українського старшинського роду Грищенків, а бабуся по матері Юлія Пивинська була близькою родичкою Миколи Гоголя. Батько у 1920 році емігрував до Польщі, там і помер. 1916 року Роман Бжеський закінчив Чернігівську гімназію з військовою спеціалізацією в чині старшого унтер-офіцера.

Роман Бжеський з юних літ ідентифікував себе українцем. У гімназійні роки увійшов до таємної молодіжної організації "Братство самостійників" (до неї належали також Павло ТичинаВасиль Елланський, які пізніше вийшли з неї). Тоді ж познайомився з Євгеном ОнацькимВалентином ОтамановськимМиколою Міхновським. Сповідуючи ідею незалежності України, з 1917 року поринув у вир політичної та воєнної боротьби. Був одним із організаторів у Чернігові українського полку ім. гетьмана П.Дорошенка  — керував культурно-політичною частиною полку. У червні 1917 року на Другому військовому з'їзді у Києві запропонував підняти повстання проти Росії, проти чого рішуче запротестували Симон Петлюра та Микола Порш.

За уповноваженням Української Центральної Ради як повітовий інспектор організовував державну діяльність спочатку у Кролевці, згодом - у Літині на Вінниччині. Працював урядовцем у загальному департаменті Генерального секретаріату внутрішніх справ.

Коли більшовицькі війська під командуванням Муравйова рушили на Київ, в час більшовицького повстання у Києві Роман Бжеський вступив до Першого Куреня Січових стрільців і в складі сотні Василя Кучабського хоробро захищав столицю. Після окупації Києва більшовиками повернувся на Чернігівщину, де в березні 1918 року став одним з організаторів антибільшовицького повстанського загону.

Після повернення до Києва знову працював урядовцем Міністерства чужоземних зносин в урядах Центральної Ради та Гетьманату. Навесні 1918 р. їздив як уповноважений від уряду України до Москви на дипломатичні переговори з Г. Чічеріним, Левом Караханом. За гетьманування Павла Скоропадського був активним членом партії хліборобів-демократів, разом з Д. Донцовим та М. Міхновським.

Після поразки Визвольних змагань й арешту більшовиками у 1920 році Бжеський втікає на Волинь і поселяється в Крем’янці. Працює директором української книгарні повітового товариства «Просвіта». Засновує таємні навчальні гуртки, у яких за підпільною системою "трійок" проводить заняття з українознавства, загальної та політичної освіти.

Особливу увагу акцентує на вивченні націоналізму за Д. Донцовим. Освітній курс тривав 3-4 роки. Більшість з понад 50 осіб, які навчалися у цих гуртках, пізніше загинули в боротьбі за незалежну Україну.

У цей час Бжеський декілька разів нелегально переходить на територію радянської України, зустрічається зі своїми друзями, не раз потрапляє до тюрми.

За власним свідченням, за період з 1917 року до 1939 року він був 17 разів зарештований, отримав кілька присудів смерті.

У 1934 році став одним з перших в'язнів польського концтабору в Березі-Картузькій. Після приєднання Західної України до СРСР у 1939 році Р. Бжеський переїжджає до Кракова. Та в 1941 р. знову повертається до Крем'янця. 

Детальніше про Романа Степановича Бжеського можна прочитати тут.

Більше хотілося б дізнатися про долю подарованого “Кобзаря”. Адже “занесло” його аж до США і вже після війни, стараннями директора Музею Визвольної боротьби ім. С. Бандери Василя Олеськіва ця книжка потрапила до Лондона. На обкладинці помітно короткий підпис “В. Бан...”

Цікаво, що в’язнями Берези Картузької були і Роман Бжеський і Степан Бандера і Василь Бандера. Але то – мабуть, мало пов’язане з книгою. Хоча...

Додаткова інформація

  • Тематика: Література
  • Дата: 1840
  • Місце зберігання: Музей Визвольної боротьби ім.С.Бандери в Лондоні
  • Інвентарний номер: 2543
  • Фондоутворювач: Музей Визвольної боротьби ім. С.Бандери
  • Автор/укладач: Шевченко Тарас
  • Місце: Санкт-Петербург
  • Видавництво: Видавництво Фішера
  • Кількість сторінок: 114
  • Наявність цифрової копії: Так
  • Фізичний стан: Задовільний
  • Спосіб створення: Друк
  • Спосіб відтворення: Оригінал

Про нас

The Ukrainian Information Service (UIS London) is an information bureau established in London during the 1970s as the successor of the Ukrainian Publishers. Originally, the aim of UIS London was the dissemination of factual information about Ukraine, in particular, Ukrainian politics, history and current affairs.

Since its inception, UIS London has liaised with government officials, think tank organisations, the mass media and charities working to raise the profile of Ukraine in the UK and strengthening bilateral relations.

The collection of documents, related to this activity, formed the foundations of the archives, situated on this web-site.

Although the nature of work UIS London undertook altered after Ukrainian independence, the basic tenets of promoting, advocating and strengthening Ukraine has remained.

Спілкуйтеся з нами

Like what you see?

Натисніть на кнопки нижче, щоб слідувати за нами, ви не пошкодуєте ...