Ukrainian English French German Polish Russian Spanish
07 вер. 2012

Перше видання "Кобзаря" Тараса Шевченка [1840 р.]

Тарас Шевченко. Кобзар. - Видавництво Е.Фішера. - С.- Петербург, 1840. - 114 с.

Місце зберігання оригіналу: Музей Визвольної боротьби ім. С.Бандери (Лондон) – Інв. № 2543.

Зазвичай так коротко описують книги. З цим примірником першого видання Шевченкового "Кобзаря" так не вийде. Історія книжки інтригує вже на самому початку дарчим підписом: "Шановній і дорогій панні Ганні Олександрович на вспомин про спільну працю в гуртку у Крем'янці на Волині. М. Бжеська. 9-го падолиста 1923 року". 

Перші пошуки в інтернеті  на питання: "Хто така Ганна Олександрович?" не дали ніякої відповіді – треба шукати в серйозніших джерелах... Стосовно М. Бжеської історія прояснилася. Маргарита Бжеська (у дівоцтві Бове) - співачка, перша дружина відомого політичного діяча, дослідника української історії, літератора і публіциста Романа Бжеського.

Роман Бжеський народився 5 квітня 1894 року в Ніжині у родині інженера Стефана Бжеського, поляка, прихильного до України. Його мати — Олена Грищенко походила з українського старшинського роду Грищенків, а бабуся по матері Юлія Пивинська була близькою родичкою Миколи Гоголя. Батько у 1920 році емігрував до Польщі, там і помер. 1916 року Роман Бжеський закінчив Чернігівську гімназію з військовою спеціалізацією в чині старшого унтер-офіцера.

Роман Бжеський з юних літ ідентифікував себе українцем. У гімназійні роки увійшов до таємної молодіжної організації "Братство самостійників" (до неї належали також Павло ТичинаВасиль Елланський, які пізніше вийшли з неї). Тоді ж познайомився з Євгеном ОнацькимВалентином ОтамановськимМиколою Міхновським. Сповідуючи ідею незалежності України, з 1917 року поринув у вир політичної та воєнної боротьби. Був одним із організаторів у Чернігові українського полку ім. гетьмана П.Дорошенка  — керував культурно-політичною частиною полку. У червні 1917 року на Другому військовому з'їзді у Києві запропонував підняти повстання проти Росії, проти чого рішуче запротестували Симон Петлюра та Микола Порш.

За уповноваженням Української Центральної Ради як повітовий інспектор організовував державну діяльність спочатку у Кролевці, згодом - у Літині на Вінниччині. Працював урядовцем у загальному департаменті Генерального секретаріату внутрішніх справ.

Коли більшовицькі війська під командуванням Муравйова рушили на Київ, в час більшовицького повстання у Києві Роман Бжеський вступив до Першого Куреня Січових стрільців і в складі сотні Василя Кучабського хоробро захищав столицю. Після окупації Києва більшовиками повернувся на Чернігівщину, де в березні 1918 року став одним з організаторів антибільшовицького повстанського загону.

Після повернення до Києва знову працював урядовцем Міністерства чужоземних зносин в урядах Центральної Ради та Гетьманату. Навесні 1918 р. їздив як уповноважений від уряду України до Москви на дипломатичні переговори з Г. Чічеріним, Левом Караханом. За гетьманування Павла Скоропадського був активним членом партії хліборобів-демократів, разом з Д. Донцовим та М. Міхновським.

Після поразки Визвольних змагань й арешту більшовиками у 1920 році Бжеський втікає на Волинь і поселяється в Крем’янці. Працює директором української книгарні повітового товариства «Просвіта». Засновує таємні навчальні гуртки, у яких за підпільною системою "трійок" проводить заняття з українознавства, загальної та політичної освіти.

Особливу увагу акцентує на вивченні націоналізму за Д. Донцовим. Освітній курс тривав 3-4 роки. Більшість з понад 50 осіб, які навчалися у цих гуртках, пізніше загинули в боротьбі за незалежну Україну.

У цей час Бжеський декілька разів нелегально переходить на територію радянської України, зустрічається зі своїми друзями, не раз потрапляє до тюрми.

За власним свідченням, за період з 1917 року до 1939 року він був 17 разів зарештований, отримав кілька присудів смерті.

У 1934 році став одним з перших в'язнів польського концтабору в Березі-Картузькій. Після приєднання Західної України до СРСР у 1939 році Р. Бжеський переїжджає до Кракова. Та в 1941 р. знову повертається до Крем'янця. 

Детальніше про Романа Степановича Бжеського можна прочитати тут.

Більше хотілося б дізнатися про долю подарованого “Кобзаря”. Адже “занесло” його аж до США і вже після війни, стараннями директора Музею Визвольної боротьби ім. С. Бандери Василя Олеськіва ця книжка потрапила до Лондона. На обкладинці помітно короткий підпис “В. Бан...”

Цікаво, що в’язнями Берези Картузької були і Роман Бжеський і Степан Бандера і Василь Бандера. Але то – мабуть, мало пов’язане з книгою. Хоча...

Додаткова інформація

  • Місце зберігання: Музей Визвольної боротьби ім.С.Бандери в Лондоні
  • Фонд: Інв. № 2543
  • Дата: 1840

Нове в архіві

Протоколи засідань Української Видавничої Спілки / Української Інформаційної...
Протоколи засідань Української Видавничої Спілки / Української Інформаційної СлужбиКатегорія: Провід ОУН у Великій Британії
Анотація: Протоколи засідань Української Видавничої Спілки від 15.05.1949 р. (ча ...
Детальніше...
Автор: Українська Інформаційна Служба в Лондоні
Спосіб відтворення: оригінал
Націоналіст
НаціоналістКатегорія: Журнали
Анотація: Журнал Української Національної Асамблеї - Української Народної Са ...
Детальніше...
Автор: УНА-УНСО
Спосіб відтворення: оригінал
Календар-альманах "Мітла"
Календар-альманах Категорія: Альманахи
Анотація: Ukr. “Українці  — народ,  що  носить  у  душі ...
Детальніше...
Автор: "Мітла"
Спосіб відтворення: оригінал
Альманах Українського Народного Союзу
Альманах Українського Народного СоюзуКатегорія: Альманахи
Анотація: Щорічний збірник Українського Народного Союзу (УНС). Перше видання &nb ...
Детальніше...
Автор: Український Народний Союз
Спосіб відтворення: електронна копія
Календар-альманах "Нового Шляху"
Календар-альманах Категорія: Альманахи
Анотація: «Нови́й шлях» (англ. New Pathway) — український тижневик, орган «Украї ...
Детальніше...
Автор: Видавництво "Новий Шлях"
Спосіб відтворення: оригінал
Більше...

Веб-дизайн